ARA
T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSISOUTHERN AEGEAN DEVELOPMENT AGENCY

GEKA İLE BALKANLARDA YENİ İŞBİRLİKLERİ KURULUYOR

Ajansımızın uzmanları 25-29 Eylül 2012 tarihlerinde Bosna-Hersek ve Kosova’ya, Kalkınma Ajanslarının bölgesel kalkınmada edindiği deneyimleri yerinde incelemek ve Kosova’daki Prizren şehrinde gerçekleştirilen Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Kalkınma Ajansları Ağı (SEENORDA) Başlangıç Konferansına katılmak amacıyla çalışma ziyareti düzenledi.

11 Ekim 2012 Perşembe

 GEKA İLE BALKANLARDA YENİ İŞBİRLİKLERİ KURULUYOR

 

Ajansımız tarafından 25-26 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen Bosna Hersek gezisinde öncelikle Saraybosna Büyükelçisi Sn. Ahmet YILDIZ ve Ticaret Müşaviri Sinan YANAZ ‘ın ziyaret edilmesinin ardından,  Saraybosna Kalkınma Ajansı (SERDA) ile  karşılıklı bölgesel kalkınma ajansı deneyimlerini paylaşmak amacıyla   görüşmeler yapıldı.

Saraybosna Kalkınma Ajansı (SERDA) ile gerçekleştirilen ziyarette karşılıklı olarak Ajansların çalışma alanları ve bölgelerin yatırım olanakları üzerine sunumlar yapıldıktan sonra Saraybosna yakınlarındaki Vogosca Belediyesine ziyaret gerçekleştirildi. Vogosca Belediye Başkanı ile yapılan görüşmenin ardından Belediye sınırları içerisinde bulunan Sanayi Bölgeleri ziyaret edildi. Önümüzdeki dönemde ortak çalışılabilecek alanlar üzerine yoğunlaşan görüşmeler sonunda somut işbirliklerine imza atılabilmesi için karşılıklı görüşmelerin devam etmesi gerektiği sonucuna varıldı.

27 Eylül tarihinde Priştine’de Kosova Ticaret Müşaviri Sn. Bilal Akkurt’u ziyaret eden Ajans uzmanlarımız ardından Kosova Merkez Kalkınma Ajansı (RDA Centre) ile Kosova’daki yatırım olanakları ve Ajansların işleyişleri üzerine görüşmeler gerçekleştirdi. Merkez Kalkınma Ajansı ile tecrübe paylaşımı yapılması için ortak sektörlerin belirlenmesine karar verilirken her iki kalkınma ajansının iletişiminin ilerleyen dönemlerde de devam ettirilmesine karar verildi.

Son olarak ise 28-29 Eylül tarihlerinde Güney Doğu Avrupa ülkelerinde bulunan Kalkınma Ajansları arasında bir işbirliği ağı oluşturmayı amaçlayan SEENORDA Konferansına katılım sağlanırken, GEKA Tanıtım ve Dış İlişkiler Birim Başkanımız Gökhan Dinç konferansta katılımcı “Türkiye’deki Kalkınma Ajanslarının işleyişi, Güney Ege Kalkınma Ajansı ve Güney Ege Bölgesi” hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Türkiye, Makedonya, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Kosova, Karadağ, Arnavutluk ve Hırvatistan’dan gelen Kalkınma Ajansı temsilcileri, Belediye Başkanları, Avrupa Birliği Ofisi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen SEENORDA Başlangıç Konferansı kapsamında ülkelerin bölgesel kalkınma konusundaki yasal yapılanmaları, kalkınma ajanslarının rolü ve önemi, farklı ülkelerdeki kalkınma ajansı modelleri, katılımcılar ile paylaşılırken, Bölgesel kalkınma konusunda farkındalık oluşturmak, ortak bir veritabanı ile bilgi transferi gerçekleştirmek, iyi uygulama örneklerini paylaşmak ve ortak projeler üretmek amaçları ile Kalkınma Ajansları Ağı oluşturulmasına karar verildi. Program sonunda ağa üye olmak isteyen tüm katılımcılar tarafından “Mutabakat Anlaşması”(Memorandum of Understanding) imzalandı. Konferansa Türkiye’den Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın yanı sıra  Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)'da katıldı.

 

 


Bu sitede yayınlanan her turlu bilgi ve belge Guney Ege Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tum hakları saklıdır.
Pamukkale Teknokent Çamlaraltı Mh. Hüseyin Yılmaz Cd. No:67 B Blok Kat:2 20070 Pamukkale/Denizli Telefon: +90 258 371 88 44 Faks : +90 258 371 88 47 E-Mail : info@geka.org.tr